a) podrząd Megachiroptera – należą do niego nietoperze odżywiające się owocami, kwiatami, nektarem i pyłkiem, zamieszkujące głównie strefy tropikalne. W większości nie posługują się echolokacją, posiadają zaś bardzo dobry wzrok i węch. Nie rozróżniają kolorów, ale w nocy widzą lepiej niż sowy. Jedynie kilka gatunków z rodzaju Rousettus posługuje się echolokacją. Wytwarzają one sygnały dźwiękowe mlaskając językiem. Do Megachiroptera należy tylko 1 rodzina – rudawkowate Pteropodidoe obejmujące ponad 170 gatunków nietoperzy. b) Podrząd Microchiroptera – nietoperze należące do tego podrzędu odżywiają się owadami lub małymi kręgowcami. Ich głównym narządem zmysłu jest słuch. Posługują się doskonale rozwiniętą echolokacją, emitując przez nos lub pyszczek ultradźwięki generowane w krtani. Mają za to słaby wzrok. Są bardzo dobrymi lotnikami. Do Microchiroptera należy 17 rodzin, z czego 2 żyją w Polsce: mroczkowate Vespertilionidae i podkowcowate Rhinolophidae, o specyficznej narośli nosowej w kształcie podkowy.
- rusałka pawik,
- mrówka,
- pasikonik,
- widelnica,
- komar,
- muchówka,
- chrabąszcz majowy,
- biegacz.
Letnie kryjówki nietoperzy
Podkowcowate (Rhinolophidae) charakteryzują się specyficzną naroślą dookoła nozdrzy w kształcie podkowy (stąd nazwa). Nietoperze te emitują dźwięki przez nozdrza, a dzięki narośli mogą regulować kierunek i szerokość wiązki ultradźwięków. W odróżnieniu od innych nietoperzy, podkowce w czasie spoczynku nie składają skrzydeł, lecz owijają się nimi niczym płaszczem. Do rodziny podkowcowatych należy około 75 gatunków, z czego w Polsce stwierdzono tylko dwa:
- podkowca małego – (Rhinolophus hipposideros), którego północna granica występowania przebiega przez Sudety, Wyżynę Krakowsko – Częstochowską oraz Karpaty.
- podkowca dużego – (Rhinolophus ferrumeguinum), wyjątkowo zalatującego do naszego kraju.
Nocki są najliczniejszą grupą nietoperzy występującą w Polsce, w skład której wchodzi 8 gatunków:
- nocek duży (Myotis myotis),
- nocek Bechsteina (Myotis bechsteinii),
- nocek Natterera (Myotis nattereri),
- nocek orzęsiony (Myotis emarginatus),
- nocek wąsatek (Myotis mystacinus),
- nocek Brandta (Myotis brandtii),
- nocek łydkowłosy (Myotis dascyneme),
- nocek rudy (Myotis daubentonii).
Nocek duży (Myotis myotis) jest jednym z największych gatunków nietoperzy występujących w Polsce. Zasiedla obszar prawie całego kraju, z wyjątkiem pólnocno – wschodnich rejonów. Gatunek ten związany jest zarówno z terenami górskimi jak i nizinnymi, gdzie za żerowiska służą mu lasy i parki. Latając nisko chwyta głównie biegające po ziemi chrząszcze. Letnie schronienia nocka dużego stanowią dziuple drzew i strychy budynków, w których spotkać można kolonie liczące od kilkudziesięciu do kilkuset osobników. Zimą hibernują najczęściej w jaskiniach i sztolniach pojedynczo lub w większych grupach. Nocek duży jest gatunkiem osiadłym, a jego migracje nie przekraczają zazwyczaj 100 km. Najdłuższa znana trasa przelotu tego nietoperza wynosi około 390 km.
Karliki są jednymi z najmniejszych nietoperzy Polski. Występującymi w całym kraju. Żyją na obszarach leśnych i w pobliżu osiedli ludzkich. Za schronienia letnie służą im strychy, dziuple, budki dla ptaków, zaś zimą wykorzystują dziuple, szczeliny budynków, a wyjątkowo jaskinie. Karlik malutki (Pipistrellus pipistrellus) ważący około 6 gram potrafi w ciągu 1 nocy zjeść ponad 1000 komarów, a kolonia 100 osobników tego gatunku spożywa około 3-4 milionów komarów w ciągu jednego miesiąca. Obserwacje prowadzone z wykorzystaniem detektorów ultradźwiękowych wykazały, że karliki malutkie emitują sygnały echolokacyjne na dwóch częstotliwościach: około 45 kHz i 55 kHz. Trwające wiele lat badania wykazały, że obie formy różnią się także cechami zewnętrznymi i biologią, w konsekwencji czego w 1999 roku wyróżniono nowy gatunek, dla którego przyjęto nazwę Pipistrellus pygmaeus. U karlika większego stwierdzono najdłuższy wśród europejskich gatunków przelot wynoszący około 2100 km.
Mroczki – w Polsce występują trzy gatunki mroczka: mroczek posrebrzysty (Vespertilio murinos), mroczek pozłocisty (Eptesicus nilssonii), mroczek późny (Eptesicus serotinus). Zasiedlają one obszar całego kraju. Charakterystyczne dla tej grupy jest ciemne zabarwienie uszu, pyszczka i błony lotnej. Cechą rozróżniającą dwa pierwsze gatunki jest srebrzyste lub złociste zabarwienie końcówek włosów po stronie grzbietowej (stąd ich nazwa). Nietoperze te latem zamieszkują strychy budynków, dziuple drzew, szczeliny skalne, zimą hibernują w jaskiniach, piwnicach, niekiedy w dziuplach drzew i na strychach.
Mroczki posrebrzyste potrafią migrować na dalekie odległości. Najdłuższy znany przelot wyniósł 1440 km.
Borowiec wielki (Nyctalus noctula) jest jednym z największych gatunków nietoperzy występujących w naszym kraju. Można go spotkać w całej Polsce. Błona lotna, ucho i pyszczek są ciemnobrązowe, zaś gęste futerko rudobrązowe. Jest to gatunek leśny, wylatujący na łowy tuż po zachodzie słońca. Poluje nad łąkami, lasami i polanami, latając wysoko i bardzo szybko. Latem borowce szukają schronienia w dziuplach drzew, w których obserwuje się kolonie rozrodcze samic, liczące nawet ponad 100 osobników. W odróżnieniu od innych gatunków nietoperzy hibernują w dziuplach drzew i na strychach budynków, nigdy w jaskiniach. Borowce potrafią migrować na znaczne odległości. Najdłuższy znany przelot wyniósł około 1600 km.
Gacki – Obydwa krajowe gatunki gacków – gacka szarego i brunatnego charakteryzują ogromne uszy osiągające 3 długości ciała, które podczas spoczynku ukrywane są pod złożonymi skrzydłami. Bardzo czuły słuch umożliwia im zbieranie ofiar z powierzchni liści. Latem nietoperze te szukają schronienia w dziuplach drzew, budkach i na strychach budynków, gdzie przebywają pojedynczo lub w grupach od kilku do kilkudziesięciu osobników. Zimują w chłodnych jaskiniach, sztolniach, piwnicach i fortach, gdzie często chowają się w szczelinach.
Mopek – charakterystyczną cechą mopków jest ich ciemne ubarwienie oraz szerokie zrośnięte u nasady uszy. Sygnały echolokacyjne emitują przez nozdrza i pyszczek. Jest to gatunek leśny, polujący blisko koron drzew i na obrzeżach lasów, w parkach i ogrodach. Latem stwierdzany jest w szczelinach budynków, często za okiennicami, w dziuplach drzew i budkach dla ptaków. Na zimowiska wybiera miejsca chłodne, położone blisko otworu, o temperaturze około 2-5C. W Sudetach największe stanowiska zimowe tego gatunku liczą około 100 osobników.