9.Lubański szlak wulkaniczny. To miejsce można zobaczyć na własne oczy.

wpis w: Artykuły | 0

Kamieniołom Miłoszów.

Na południe i południowy-wschód od Stożka Światowida znajduje się wzniesienie o nazwie Piaszczysta, (385m n.p.m.), która  jest niższym wierzchołkiem w grupie Wysoka Stróża. Wzniesienie zbudowane jest ze staro- paleozoicznych granitognejsów oczkowych, które zostały przecięte od północnego zachodu wylewem bazaltoidów trzeciorzędowych. Kamieniołom wznosi się nad lewym brzegiem Miłoszowskiego Potoku w pobliżu granicy z Czechami.

Przyroda zagospodarowuje to miejsce sama, (fot. Agnieszka Wierzbicka, 2010r.).

Występowały tu dwa płaty wulkanitów. Jeden, określany jako złoże Miłoszów, stanowił dolną pokrywę bazal­toidu, którą eksploatowano w I połowie XX wieku. To interesujący łom z odsłoniętą dużą strefą kominową.

Widoczne tufy przeławicone bazaltoidami, (fot. Agnieszka Wierzbicka 2010r.).

Komin wypełniony jest bazaltoidem o wachlarzowato wygiętych drobnych kolumnach. Na obrzeżach znajdują się duże partie brekcji wulkanicznej oraz tufów, miejscami przeławicone bazaltoidami. Widoczne są także czerwone osady ilaste powstałe z wietrzenia bazaltoidów.

Wachlarzowato wygięte drobne kolumny, (fot. Agnieszka Wierzbicka 2010r.).

Czop eksploatowano dwoma poziomami – dolnym o wysokości ścian około 10m i górnym o wysokości ok. 14m. Szacuje się, że w złożu pozostało 4,5 mln ton skały.

Miejsce eksploatacji, (fot. Agnieszka Wierzbicka, 2010r.).

Z wierzchołka i zboczy rozciąga się widok na Przedgórze Izerskie i czeskie Góry Izerskie.

W pobliżu przebiega czerwony szlak pieszy, Sudecki Szlak Konny i Ścieżka historyczno – przyrodnicza „Kupała”. Co pewien czas pojawiają się informacje o możliwym wznowieniu wydobycia.

Panorama na Góry i Pogórze Izerskie, (fot. Agnieszka Wierzbicka 2010r.).

Opracowanie: Agnieszka Wierzbicka