Spacery wiosenne 2022.

wpis w: Bez kategorii | 0

Tegoroczne edukacyjne spacery wiosenne polegały na zwiedzaniu i poznawaniu tego co nad i pod ziemią. Pierwszy spacer pn. „Poznajemy skarby ziemi” dotyczył sztolni kopalni uranu w Kowarach. Uczestnicy mogli bliżej poznać i zobaczyć dwie kopalnie.

„Kopalnia Podgórze” jest to kopalnia bardzo autentyczna, ma się wrażenie, że górnicy niedawno opuścili jej korytarze. Brak światła, surowe ściany, kapiąca woda, przenikliwy chłód. Na wejściu dostaliśmy latarki, którymi oświetlaliśmy sobie drogę. Tam po raz pierwszy zobaczyliśmy jak wygląda uran na ścianach korytarzy, tą zieloną poświatę pokazał nam przewodnik oświetlając ją latarką ultrafioletową. Poznaliśmy historię „Kopalni Podgórze”, zobaczyliśmy naczynia z domieszką uranu, sprzęt którym posługiwali się górnicy, formy zabezpieczeń jakie wtedy stosowano.

Drugą kopalnię którą zwiedzaliśmy tego dnia była „Kopalnia Liczyrzepa”. Też kopalnia uranu, ale inaczej pokazana. Było tam światło, woda nie kapała na głowę, przygotowanych było więcej gotowych ekspozycji. Po zapoznaniu się z historią tego miejsca ruszyliśmy do zwiedzania.

Kolejny spacer pn. „Spotkanie z przyrodą w górach”, który zorganizowało Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu z Południowo Zachodnim Forum Samorządu Terytorialnego Pogranicze przy wsparciu Nadleśnictwa Świeradów, to edukacyjny spacer po górach. Wyprawa rozpoczęła się ścieżką edukacyjną „Przygoda w Górach”. Tam wędrujący mieli okazję dowiedzieć się o przyczynach klęski ekologicznej w Izerach, sposobach ratowania i odradzania się zamierającego lasu. Poznawali rośliny chronione charakterystyczne dla Gór Izerskich i rezerwatów torfowiskowych. Całą grupą wraz z prowadzącą Barbarą Rymaszewską z Nadleśnictwa Świeradów przeszliśmy trasę ze Świeradowa na Halę Izerską i do Chatki Górzystów. Trasa wiodła przez Torfowiska Doliny Izery największy rezerwat torfowisk górskich w Polsce oraz przez obszary NATURA 2000 z siedliskami ptaków, roślinami chronionymi i zespołami roślinnymi. W schronisku posiłek i odpoczynek. Następnie spacer do Jagnięcego Potoku i powrót do Świeradowa. Pogoda była wyśmienita, widoki przepiękne, atmosfera cudowna.

Wszystkim uczestnikom i jednostkom wspierającym serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne wędrówki.

Zdjęcia z kopalni, autor Magdalena Guła.

Zdjęcia z gór, autor Aleksandra Kin.