Lubański Dzień Krajobrazu

wpis w: Bez kategorii | 0

Dzień Krajobrazu w Lubaniu obchodzony jest po raz piąty. Ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Polski – Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i obchodzony 20 października. Celem Dnia Krajobrazu jest promowanie zagadnień związanych z ochroną i planowaniem krajobrazu,  uświadomienie znaczenia krajobrazu i jego wpływu na jakość życia.

W tym roku pod hasłem ”Krajobraz: doświadczam w pełni”. GDOŚ pragnie zwrócić uwagę na multisensoryczny charakter krajobrazu, którego odbiór zależy od wielu czynników i wrażliwości poszczególnych osób. Krajobraz można zobaczyć, dotknąć, powąchać, usłyszeć a nawet posmakować.  I tak właśnie wyglądały tegoroczne obchody.

Zorganizowane zostały dwie wyprawy edukacyjne.

Jedna do Świeradowa – Zdrój na wieżę widokową Młynica, w której udział wzięła młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. KZL w Lubaniu.  Wiał zimny wiatr, było pochmurno i wchodząc na wieżę czuliśmy „krajobraz w pełni”. Ale krajobraz widziany z góry był imponujący i wynagrodził nam trud wyprawy.

Drugi wyjazd odbył się na szlak „Izerskich kąpieli leśnych”, czyli po japońsku shinrin – yoku.  Japończycy zapoczątkowali sztukę polegającą na powolnych spacerach po lesie, w czasie których skupiamy się na odbiorze lasu 5 zmysłami: węchem, wzrokiem, słuchem, dotykiem i smakiem. W drugiej wyprawie udział wzięły dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaniu. Pogoda była upalna więc chłonęliśmy wszystkim zmysłami las i jego jesienną aurę. Na koniec nie mogliśmy odmówić sobie wyprawy na jedyny Obszar Chronionego Krajobrazu w powiecie lubańskim tj. Zalew leśniańsko –  złotnicki by z zapory leśniańskiej pooglądać przepiękny jesienny krajobraz. Placówkom oświatowym serdecznie dziękujemy za wspólne świętowanie Lubańskiego Dnia Krajobrazu. Zachęcamy do zwracania uwagi na otaczające nas krajobrazy, podziwiania ich i chronienia przed zniszczeniem.