Za nami wiosenne spacery edukacyjne 2024.

wpis w: Bez kategorii | 0

W tym roku, po raz dziewiętnasty, Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej Oddział MiPBP w Lubaniu, we współpracy ze Stowarzyszeniem Południowo-Zachodnim Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”, zorganizowało cykl „Wiosennych spacerów edukacyjnych”.

„Wiosenne spacery edukacyjne” są skierowane do dorosłych, rodzin z dziećmi, seniorów oraz wszystkich zainteresowanych odkrywaniem piękna naszego regionu. Są to wędrówki o różnym stopniu trudności i zróżnicowanej tematyce, prowadzone przez ekologów, przewodników oraz leśników.

Celem spacerów jest zaprezentowanie walorów przyrodniczych okolicy, zachęcenie do aktywnego stylu życia oraz zwrócenie uwagi na konieczność ochrony środowiska naturalnego i dbania o zachowanie bioróżnorodności.

Organizatorzy zapewniają trasę, bezpłatny transport oraz przewodnika. Uczestnicy pokrywają samodzielnie koszty wyżywienia i ubezpieczenia. Warto pamiętać, że liczba miejsc jest ograniczona, a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Spacer po Górach Izerskich

15 czerwca 2024 roku, uczestnicy „Wiosennych spacerów edukacyjnych” zaproszeni zostali na „Spacer edukacyjny po Górach Izerskich”. Wyprawę rozpoczęliśmy od Jakuszyc, gdzie zwiedzaliśmy nowo wybudowane Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszyce. Następnie przeszliśmy na miejsce dawnej stacji kolejowej w Jakuszycach, gdzie wysłuchaliśmy historii miejscowości, pod przewodnictwem pani Teresy Fierkowicz. Z Jakuszyc ruszyliśmy na zielony szlak, który doprowadził nas do kopalni kwarcu „Stanisław”. Po sesjach zdjęciowych na punktach widokowych ruszyliśmy na Wysoki Kamień, by spróbować słynnej szarlotki. Z Wysokiego Kamienia poszliśmy na Zakręt Śmierci, gdzie czekał na nas autokar, którym wróciliśmy do Lubania.

W spacerach wzięło udział 36 osób. Spacery były finansowane ze środków RCEE Oddziału MiPBP w Lubaniu.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę wspólnej wędrówki. Dziękujemy Pani Teresie Fierkowicz za kolejną niesamowitą wyprawę.

Zapraszamy do udziału w kolejnych działaniach RCEE!