Europejski Dzień bez Samochodu

Co roku we wrześniu komisja Europejska organizuje kampanię, która ma na celu zachęcić Europejczyków do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybierania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania. Europejski Tydzień Mobilności to okazja do promowania przyjaznych środowisku sposobów przemieszczania się. W tym roku kampania przebiegła pod hasłem „Wybierz. Zmień. Połącz.”

Już po raz dwunasty 25 września 2015 Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu zorganizowało potyczki sportowe „Rower z pasją” dla dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Lubaniu oraz uczniów ze szkół miasta Lubań i powiatu lubańskiego. Gospodarzem był Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Lubaniu. „Rower z pasją” jest imprezą integracyjną przeznaczoną dla dzieci niepełnosprawnych oraz uczniów szkół masowych. Gościmi przybyłymi na potyczki był Pan Arkadiusz Słowiński Burmistrz Miasta Lubań oraz Pan Jan Aleksandrowicz Naczelnik Wydziału Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Lubaniu.

Imprezę rozpoczął Pan Burmistrz przeczytaniem wierszy nawiązujących do „głównego” bohatera imprezy „roweru”.
Następnie Gimnazjum nr 3 w Lubaniu, pod opieką Pani Joanny Koszeli, przedstawiło happening przybliżający obecnym hasło tegorocznej kampanii „Wybierz. Zmień. Połącz.” oraz zaprosiło do wspólnego tańczenia Zumby, opiekun Dorota Wajcfelt.
Na rowerowym torze przeszkód, przygotowanym przez nauczyciela SOS–W Witolda Chojnackiego, rozegrane zostały konkurencje indywidualne na czas. Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci sprzętu sportowego, elementów odblaskowych w ramach akcji „Jestem widoczny” oraz upominków ufundowanych przez Urząd Miasta Lubań.

W potyczkach uczestniczyły:
Szkoła Podstawowa nr 4 w Lubaniu ,
Szkoła Podstawowa nr 3 w Olszynie,
Szkoła Podstawowa w Radogoszczy,
Gimnazjum nr 3 w Lubaniu,
Zespół Placówek Resocjalizacyjnych w Smolniku,
Specjalny Ośrodek Szkolno –Wychowawczy w Lubaniu.

Oto zwycięzcy potyczek:
Kategoria I: Stanisław Wickiel – SP nr 4 w Lubaniu, Karolina Magierewicz – SOS-W w Lubaniu, Igor Sudnik – SP nr 4 w Lubaniu.
Kategoria II: Przemysław Pikulicki – SP nr 3 w Olszynie, Bartłomiej Chacia – SP w Radogoszczy, Arkadiusz Kwiatkowski SP nr 3 w Olszynie.
Kategoria III: Patryk Łuczko – Gim nr 3 w Lubaniu, Bartosz Gajewnik – Gim nr 3 w Lubaniu, Mateusz Jurek – SOSW w Lubaniu.
Kategoria IV: Filip Dusznik – ZPR w Smolniku, Michał Szostakowski – ZPR w Smolniku, Sebastian Fitrzyk – ZPR w Smolniku.

Serdecznie dziękujemy za udział i gratulujemy nagrodzonym.
RCEE