Rajd pieszy i rowerowy pn. „Las bliżej nas”.

23 września 2016 roku przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Lubaniu i Nadleśnictwa Świeradów w leśnictwie Przylesie odbył się Rajd pieszy i rowerowy pod hasłem „Las bliżej nas”. Już po raz XIII Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu zorganizowało wędrówki z leśnikami.

Rajd pieszy i rowerowy pn. „Las bliżej nas” jest od 2004 roku stałą propozycją realizacji programu edukacji leśnej społeczeństwa „Lasy Państwowe. Zapraszamy” oraz integralną imprezą związaną z Europejskim Tygodniem Zrównoważonej Mobilności i Europejskim Dniem bez Samochodu. Kampania ETZM promuje ekologiczne formy mobilności, takie jak jazda rowerem, ruch pieszy, transport zbiorowy. Rajd pieszy i rowerowy jest doskonałą formą propagowania tych idei. Do celów rajdu należało również rozbudzenie zainteresowań krajoznawczych i turystycznych, poznawanie walorów przyrodniczych Lubańskiego Wielkiego Lasu, poznanie szlaków rowerowych, rozbudzanie zainteresowań edukacją leśną, uświadamianie zagrożeń wynikających z niekontrolowanego rozwoju motoryzacji oraz niskiej emisji.

Rajd przeznaczony był dla różnych grup wiekowych. Udział wzięły następujące placówki:

 1. Zespół Szkolno – Przedszkolny w Radogoszczy,
 2. Szkoła Podstawowa w Kościelniku – dwie drużyny,
 3. Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubaniu – dwie drużyny,
 4. Szkoła Podstawowa nr 4 w Lubaniu,
 5. Szkoła Podstawowa nr 3 w Olszynie,
 6. Gimnazjum nr 2 w Lubaniu – dwie drużyny,
 7. Gimnazjum nr 3 w Lubaniu,
 8. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Lubaniu,
 9. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Lubaniu.

 

Rajd przebiegał według następującego harmonogramu:

 • start na trasy godzina 9.00 ze swoich placówek,
 • godzina 9.30 przejazd grup pieszych z przystanku dla wysiadających PKS Voyager do leśniczówek w Lubańskim Wielkim Lesie skąd pod przewodnictwem leśników przeszli na Liściastą Górę.
 • godzina 10.00 – 11.00 dotarcie na miejsce docelowe czyli Liściastą Górę,
 • godzina 10.00 – 13.00 spacer z leśnikami dla grup rowerowych,
 • godzina 13.00 – ognisko rajdowe,
 • godzina 13.00 – odjazd pierwszych drużyn pieszych,
 • zakończenie około godziny 14.00

Grupy prowadzili leśnicy z obszaru Nadleśnictwa Świeradów: Piotr Porębski, Dawid Minko z Leśnictwa Przylesie, Janusz Snoch, Piotr Marcinkowski z Leśnictwa Lubań, Marcin Maguda z Leśnictwa Radostaw,  Paweł Liegier z Leśnictwa Platerówka oraz Wacław Serafinowicz z Koła Łowieckiego „Cyranka” w Lubaniu, których zadaniem było przybliżenie problematyki funkcji lasu na przykładzie leśnego kompleksu jakim jest Liściasta Góra. Gospodarzami miejsca byli leśnicy z Leśnictwa Przylesie.

Drużyny biorące udział w rajdzie i przestrzegające wymagań regulaminowych otrzymały nagrody w postaci piłek do siatkówki.

Na trasach pieszych wędrowało: 138 uczniów, 12 nauczycieli, 7 leśników i 1myśliwy. Na trasie rowerowej jechało: 56 uczniów, 8  nauczycieli.

 

Serdecznie dziękujemy za udział!