#ZaczynamOdSiebie 11 maja DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA

wpis w: Newsy | 0
Czy wiesz, że...

Każda szklana butelka ponownie wprowadzona do obiegu pozwała zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100-Watowej żarówki przez 4 godziny.

Każdy z nas wyrzuca w ciągu roku około 56 opakowań szklanych nadających się w pełni do ponownego wykorzystania.

Produkty ze szkła w 100% nadają się do ponownego przerobu (recyklingu).
Ponowny przerób stosu gazet o wysokości 125 cm pozwała na uratowanie sześciometrowej sosny.

Wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia 17 drzew.

Każda tona odzyskanej makulatury pozwoli zaoszczędzić 1200 litrów wody w papierni oraz 2,5 m3 przestrzeni środowiska.
Odzysk 1 kilograma aluminium z puszek napojowych (około 60 sztuk) pozwala na oszczędność 0,7 kilograma ropy naftowej oraz 4 kg rudy boksytu.

Rzucona w lesie butelka plastikowa rozłoży się w ziemi po 500 latach, guma do żucia 111 po 5 latach, a niedopałki papierosów po 2 latach.

Wyrzucone w ciągu roku na całym świecie butelki PET, ustawione jedna na drugiej utworzyłoby wieżę o wysokości 28 milionów kilometrów.

Około 2 miliony ptaków i ssaków wodnych ginie na świecie na skutek połknięcia plastikowych odpadów wrzucanych do mórz i oceanów.

Z 35 zużytych butelek PET można wyprodukować jedną bluzę z polaru, a z 450 plastikowych butelek po proszku do prania — trzyosobową parkową ławkę.

1 litr zużytego oleju silnikowego wylany do rzeki lub kanalizacji jest w stanie zanieczyścić 1 milion litrów wody.

Butelki, torebki śniadaniowe bądź torby na zakupy stanowią ok. 7% masy wszystkich śmieci, ale zajmują dużo miejsca, niemal 30% wszystkich odpadów.

Energia odzyskana z przetworzenia jednej torby plastikowej pozwala np. przez 10 minut oświetlać pokój 60-watową żarówka.

Stal i aluminium pochodząca z recyklingu opakowań metalowych może krążyć (być przetwarzana) w nieskończoność – bez utarty jakości surowca.

 

 

Informacje ogólne