Rajd pieszy pn.”Las bliżej nas”.

4 października odbył się rajd pieszy pn. „Las bliżej nas”. Po raz XVIII Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej Oddział MiPBP w Lubaniu przy wsparciu Nadleśnictwa Świeradów zorganizowało wędrówki dzieci i młodzieży po lesie w towarzystwie leśników.

Wędrówki z leśnikami to cykliczna impreza organizowana w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności, której celem jest: rozbudzenie wśród dzieci i młodzieży zainteresowań krajoznawczych i turystycznych, promowanie aktywnego spędzania czasu na łonie przyrody, podniesienie świadomości ochrony przyrody, znaczenia lasów w środowisku naturalnym,  prawidłowego obcowania z naturą. Rozpowszechnianie idei Europejskiego Tygodnia Mobilności, uświadomienie nadmiernego rozwoju motoryzacji i zjawiska niskiej emisji.

O 8.30 drużyny piesze (a tylko takie uczestniczyły w tegorocznym rajdzie) przybyły na przystanek dla wysiadających na lubańskim dworcu skąd autokary przewiozły ich do miejsca odbycia rajdu tj. do Leśnictwa Olszyna.

Tam czekali leśnicy przybyli z różnych Leśnictw Nadleśnictwa Świeradów. Grupy wraz z opiekunami pod fachowym okiem „gospodarzy lasów” przemierzali zakątki Leśnictwa Olszyna zdobywając wiedzę przyrodniczą i zbierając grzyby.

Po wędrówce na uczestników rajdu czekał poczęstunek w formie kiełbasek z chlebem do samodzielnego usmażenia przy palącym się już ognisku. Spędzenie czasu wśród pięknych krajobrazów przy ognisku i doskonałej pogodzie było czasem pełnym relaksu i odpoczynku zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Po odpoczynku i zjedzonym posiłku grupy udały się do autokarów, które przywiozły je do Lubania.

Bardzo serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Świeradów za współprace i możliwość kontynuacji tej kultowej już imprezy, która wpisała się w kalendarz placówek oświatowych powiatu lubańskiego.

Dziękujemy leśnikom, którzy prowadzili grupy, a byli to: Marcin Maguda z Leśnictwa Czocha, Piotr Marcinkowski ze Straży Leśnej Nadleśnictwa Świeradów, Piotr Orlik z Leśnictwa Świecie, Piotr Porębski z Leśnictwa Przylesie, Bogdan Salawa z Leśnictwa Kotlina, Piotr Salawa z Leśnictwa Lasek, Piotr Suś z Leśnictwa Niedźwiedzia Góra.

Specjalne podziękowania dla gospodarza tegorocznego rajdu Pana Marka Ślusarczyka leśniczego Leśnictwa Olszyna gospodarza tegorocznego rajdu.