Wiosenne spacery edukacyjne 2023r.

W tym roku, po raz 18 Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej Oddział MiPBP w Lubaniu we współpracy z Stowarzyszeniem Południowo Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” zorganizowało cykl dwóch „Wiosennych spacerów edukacyjnych”.

„Wiosenne spacery edukacyjne” kierowane są do osób dorosłych, rodzin z dziećmi, seniorów i wszystkich zainteresowanych odkrywaniem wspaniałości naszego regionu. Są to wędrówki z ekologami, przewodnikami, leśnikami o różnej trudności i zróżnicowanej tematyce.

Celem spacerów jest pokazanie i poznanie walorów przyrodniczych okolicy, zachęcanie do aktywnego stylu życia, zwrócenie uwagi na konieczność ochrony środowiska naturalnego i dbanie o zachowanie bioróżnorodności.

Zasady organizacyjne? Organizatorzy zapewniają trasę, bezpłatny transport, przewodnika. Uczestnicy samodzielnie pokrywają koszty wyżywienia, ubezpieczenia. Zawsze trzeba pamiętać, że liczba miejsc jest ograniczona, a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Tegoroczne „Wiosenne spacery edukacyjne” rozpoczął spacer na Sępią Górę w Świeradowie – Zdroju. 27 maja 2023 r. rano  grupa uczestników wyjechała z Lubania do Świeradowa – Zdroju. Na miejscu przy siedzibie Nadleśnictwa Świeradów czekała na nas Pani Teresa Fierkowicz przewodnik sudecki. Dołączyli do nas członkowie Stowarzyszenia „Kreatywni i Aktywni Świeradów – Zdrój”, którego Pani Teresa jest prezesem. Spacer rozpoczął się od rozwiązania Questu przyrodniczego „Izerska Chatka” na terenie ogrodu „Izery Trzech Żywiołów” znajdującego się przy siedzibie Nadleśnictwa Świeradów. Potem ruszyliśmy na szlak. W czasie wędrówki na Sępią Górę dołączył do nas Pan Jakub Tomków podleśniczy leśnictwa Kotlina w Nadleśnictwie Świeradów. Spacer był bardzo interesujących, uczestnicy mogli wysłuchać wielu ciekawych historii regionalnych, informacji o bezpieczeństwie w górach (Pani Teresa) wzbogaconych o wiedzę dotyczącą środowiska leśnego (Pan Jakub). Po zdobyciu szczytu (Sępiej Góry) był czas na relaks, odpoczynek, podziwianie widoków na Świeradów i okolicę. Droga powrotna prowadziła łagodniejszą trasą, przez co, można było zgłębić wiedzę z zagadnień leśnych i przyrodniczych. Spacer zakończył się przy Miejskim Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy STACJA KULTURY
w Świeradowie – Zdroju, gdzie obejrzeliśmy makietę kolejową przedstawiającą fragmenty linii kolejowych nr 317 i 336 z lat 1945-1970 na odcinku Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów-Zdrój – Świeradów Nadleśnictwo.

Kolejna wyprawa odbyła się 24 czerwca 2023 i tym razem zaprosiliśmy uczestników na „Spacer edukacyjny po Szwajcarii Lwóweckiej”. Przewodnikiem był Pan Lubomir Leszczyński leśniczy leśnictwa Kotliska w Nadleśnictwie Lwówek Śląski. Wędrówka rozpoczęła się od wspięcia się na szczyt form skalnych Szwajcarii Lwóweckiej i podziwianiu przepięknych widoków. Następnie udaliśmy się trasą biegową Run Track. Run Track to specjalnie przygotowane jednokierunkowe ścieżki leśne, które służą do biegania i spacerów. Ich największą zaletą jest miękkie podłoże, bezpośredni kontakt z naturą i świetne oznakowanie. W czasie spacerów Pan Lubomir pokazał nam las widziany oczami leśnika, zwrócił naszą uwagę na zjawiska, o których zwykli użytkownicy lasu nie słyszeli. Podzielił się z nami swoją pasją i nie przeciętną wiedzą. Spacer zakończył się na Wzgórzu Kombatantów, gdzie można było odpocząć i posłuchać historii tego miejsca.

Udział w działaniu wzięło: 53 osoby w tym 6 dzieci. Spacery finansowane były ze środków RCEE Oddziału MiPBP w Lubaniu.

Uczestnikom, wszystkim osobom i jednostką wspierającym serdecznie dziękujemy.

Do zobaczenia za rok, na przyrodniczym szlaku.