Z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu w dniu 7 października odbył się rajd pieszo – rowerowy pod hasłem „Las bliżej nas”. We współpracy z Nadleśnictwem Świeradów już po raz kolejny zorganizowano „wędrówki z leśnikami”.
Miejscem rajdowej zbiórki dla większości drużyn pieszych był przystanek dla wysiadających PKS „Voager” w Lubaniu. O godzinie 8.30 autokary wyruszyły do Leśnictwa Lubań, gdzie do grup dołączyli leśnicy. Na trasie poszczególne autokary zatrzymywały się, grupy piesze wysiadały w wyznaczonych punktach. Uczniowie wraz z leśnikami wędrowali po Lubańskim Wielkim Lesie, pod ich opieką odbyli wspaniałą lekcję przyrody na świeżym powietrzu. Grupy rowerowe biorące udział w rajdzie o godz. 8 wyruszyły z placówek na wyznaczoną przez siebie trasę szlakami rowerowymi po Lubańskim Wielkim Lesie.
Zadaniem wszystkich grup było dotarcie do Bukowej Chaty na Liściastej Górze, gdzie przygotowane było ognisko wraz z kiełbaskami. Wszyscy uczestnicy otrzymali elementy odblaskowe w postaci smyczy odblaskowych w ramach akcji „Jestem widoczny”. Po zjedzeniu ciepłego posiłku grupy wraz z opiekunami wyruszyły do miejsca odjazdu autokarów do Lubania.
Po lesie z uczniami wędrowali leśnicy z obszary Nadleśnictwa Świeradów: Adam Kotliński z Leśnictwa Radostaw, Jakub Lisowski z Leśnictwa Czerniawa, Piotr Marcinkowski ze Straży Leśnej, Janusz Snoch i Igor Słabicki z leśnictwa Lubań, Piotr Porębski i Dawid Minko z leśnictwa Przylesie. Tegorocznym gospodarzem rajdu było leśnictwo Przylesie.
Celem rajdu było przybliżenie dzieciom i młodzieży ekosystemu leśnego, rozbudzenie zainteresowań krajoznawczo – turystycznych oraz propagowanie idei Europejskiego Dnie bez Samochodu.
W rajdzie udział wzięły następujące placówki:
Zespół Szkolno – Przedszkolny w Kościelniku,
Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubaniu,
Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubaniu,
Szkoła Podstawowa nr 3 w Olszynie,
Zespół Szkolno – Przedszkolny w Radogoszczy,
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Lubaniu,
ZSP im. A. Mickiewicza w Lubaniu,
ZSZiO im. KZL w Lubaniu.
Ogółem w imprezie udział wzięło 190 osób, w tym: 160 dzieci i młodzieży, 19 nauczycieli, 8 leśników, 2 pracowników RCEE i 1 pracownik UM Lubań.
Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Świeradów i leśnikom z poszczególnych leśnictw za możliwość realizacji i udział w rajdzie. A gospodarzom tegorocznej edycji za doskonałe przygotowanie i organizację imprezy.